Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
24 czerwca 2024Ratownicy WOPR przygotowani do wakacji nad wodą w Kujawsko-Pomorskiem [ZDJĘCIA]
W poniedziałek (24 czerwca) nad Zalewem Koronowskim odbyło się spotkanie inaugurujące letni sezon wakacyjny na kujawsko-pomorskich kąpieliskach. Samorząd województwa finansuje w tym roku letnie dyżury i patrole WOPR kwotą 130 tys. zł.
– Samorząd województwa wspiera WOPR, czyli bezpieczeństwo nad wodą, od wielu lat, dzięki czemu oddziały pogotowia zostały wyposażone w znakomity sprzęt, m.in. nowoczesne łodzie patrolowe i sprzęt ratowniczy sensu stricte, w tym wysokiej klasy defibrylatory. Nasza współpraca z WOPR-em jest znakomita, bardzo ją sobie cenimy. Myślę, że trudno wyobrazić sobie bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą bez zaangażowania tej służby – powiedział podczas spotkania na plaży w Pieczyskach ( w obecności burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego i ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.
Zrzeszone w strukturach WOPR zespoły ratownicze, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad:
- Zalewem Włocławskim
- Zalewem Żur (powiat świecki)
- jeziorem Gopło (powiat inowrocławski)
- jeziorem Żnińskim Małym i Dużym
- jeziorami Pojezierza Brodnickiego
- Wisłą
- Brdą
- i Wdą.
Służby ratownicze będą pełnić dyżury również w stanicach WOPR i na kąpieliskach w Bydgoszczy, Tleniu (powiat świecki), Borównie (powiat bydgoski), Toruniu, nad Zalewem Koronowskim, w Żninie, Brodnicy, Tucholi, Solcu Kujawskim (powiat bydgoski) i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).
CZYTAJ TAKŻE: Nowoczesny sprzęt dla WOPR w Chełmnie i Tleniu [ZDJĘCIA]
Na wsparcie kujawsko-pomorskich jednostek WOPR samorząd województwa przekazuje także unijne pieniądze w ramach programów regionalnych. Środki RPO 2014-2020 umożliwiły zakup narzędzi do prowadzenia szkoleń i sprzętu usprawniającego prowadzenie akcji poszukiwawczych i ratowniczych.
Dzięki realizacji unijnego projektu szkoleniowego blisko tysiąc mieszkańców regionu Kujaw i Pomorza zdobyło uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym i kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W ramach aktualnego programu regionalnego (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027) na zakup sprzętu dla WOPR-u trafi 6 mln zł.
Bezpłatna aplikacja "Ratunek"
Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad wodą (a także w górach) powstała bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania na telefony komórkowe (Google Play, App Store), aby w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia szybko skontaktować się z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są przez całą dobę, przez cały rok.